Η έκθεση «Αλληλεγγύη και Αντίσταση». Η στήριξη της ελληνικής αντίστασης ενάντια στη στρατιωτική χούντα από τα γερμανικά κόμματα, συνδικάτα και πολιτικά ιδρύματα (1967-1974) εγκαινιάστηκε την Τρίτη, 17 Απριλίου 2018, στο Πολιτιστικό Κέντρο «ΜΕΛΙΝΑ». Προσωπικότητες από τον πολιτικό χώρο εγκαινίασαν με αφηγήσεις προσωπικών βιωμάτων την έκθεση. Παρούσα ήταν και η πρώην βουλευτής της SPD κα. Siegrid Skarpelis-Sperck, η κα. Μαρία Μελίνα Λαϊνά, ιδρύτρια του μη κερδοσκοπικού σωματείου Vision Network Athens και η κα. Αναστασία Πρωτοψάλτη, εκπρόσωπος της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς και Δια Βίου Μάθησης, υπεύθυνη σύμβουλος για τη σύσταση της Ελληνογερμανικής Συνεργασίας για τη Νεολαία. Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 4 Μαΐου 2018.
![](https://visionnetwork.eu/wp-content/uploads/2020/12/Αλληλεγγύη-και-Αντίσταη-1.jpg)
![](https://visionnetwork.eu/wp-content/uploads/2020/12/Αλληλεγγύη-και-Αντίσταη-2.jpg)
![](https://visionnetwork.eu/wp-content/uploads/2020/12/Αλληλεγγύη-και-Αντίσταη-3.jpg)
![](https://visionnetwork.eu/wp-content/uploads/2020/12/Αλληλεγγύη-και-Αντίσταη-4.jpg)
![](https://visionnetwork.eu/wp-content/uploads/2020/12/Αλληλεγγύη-και-Αντίσταη-5.jpg)